MŠ Běleč
Mateřská škola Běleč okres Kladno

Poprvé v MŠ - adaptační program

Děti, které zcela poprvé nastoupí do MŠ,  jsou zohledněny při vstupu do MŠ v rámci adaptace. Rodiče mohou být s dítětem přiměřenou část dne.

Začátek docházky do MŠ je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu nových pocitů a zážitků, se kterými se musí malé dítě vyrovnat.

• vstup do neznámé budovy a do třídy
  • vstup mezi neznámé děti a dospělé, musí se přizpůsobit dosud novému režimu

Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

Doporučený adaptační plán:

1. týden:

• první den- za účasti rodičů maximálně 1 hodinu - přivítání, vzájemné seznámení, seznámení s prostředím
  • druhý den – bez rodičů maximálně 1 hodinu (do 9.00 hod. – odchod před svačinou)
  • třetí den - bez rodičů do 9.45 hod. – se svačinou (odchod před vycházkou)
  • čtvrtý den – dopolední docházka, odchod před obědem (v 11.45 hod.)
  • pátý den – dopolední docházka, odchod po obědě (12.30 hod.)

2. týden:

• celý týden dopolední docházka, odchod po obědě (12.30 hod.)

3. týden:

• možný pobyt dítěte po celý den (odchod po 15.00 hod.) - v případě bezproblémové adaptace

Pokud můžete, nechávejte dítě alespoň prvních 14 dní ve školce jen na dopoledne (i pro děti, které se dobře adaptují, je nástup do MŠ náročný. Dítě totiž nemusí zvládnout příliš velkou skupinu dětí, i nároky, které na něj školka klade, a zcela jistě si lépe zvyknou pozvolným prodlužováním pobytu).

Důležité je dodržovat pravidelnost docházky.

Tři měsíce, to je doba, po kterou „může“ dítě plakat při zvykání si na školku (pokud pláč pokračuje, je na místě začít uvažovat, zda by nebylo vhodné pobyt dítěte v MŠ nějak upravit, nebo i o tom, zda je dítě pro školku zralé).

O školce

Svátek a výročí